W ostatnich latach trend w branży transportowej skłonił wiele firm do inwestycji w niskopodłogowe ciągniki siodłowe, potocznie nazywane low deck.

W miarę jak branża staje się bardziej zrównoważona i skupia się na maksymalizowaniu efektywnej przestrzeni ładunku, takie rozwiązania stanowią ciekawą alternatywę na rynku. Ale jaka jest geneza oraz gdzie ciągnik siodłowy low deck znajduje swoje zastosowanie?

Geneza i budowa ciągników siodłowych low deck

Ciągniki siodłowe niskopodłogowe, zwane też low deck, zyskały na popularności dzięki swojej konstrukcji, która pozwala na znaczne zwiększenie przestrzeni ładunkowej. Wysokość ich podłogi to wyły 900-1100 mm, co stanowi znaczne zmniejszenie w porównaniu do klasycznych 1200 mm w standardowych modelach. Jak to wpływa na ich dziedzinę zastosowań?

Zalety i zastosowania ciągników low deck

Ciągniki siodłowe typu low deck, ze względu na nieco niższe zawieszenie, charakteryzują się obniżonym profilem, co, łącząc się z większą przestrzenią ładunkową ułatwia transport też wyższych ładunków. Dodatkowo, niski profil ciągnika pozwala na obniżenie środka ciężkości, co jest korzystne zarówno pod względem stabilności jazdy, jak i zużycia paliwa. Na giełdzie DBK znajdują się ciągniki low deck różnych marek, spełniające wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Aspekt ekologiczny i zrównoważonego rozwoju

W dążeniu do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, ciągniki low deck są dobrym rozwiązaniem dla firm transportowych, które pragną zminimalizować emisję szkodliwych substancji. Dzięki mniejszemu oporowi powietrza, osiągają one mniejsze zużycie paliwa, co przekłada się zarówno na mniejszy wpływ na środowisko, jak i obniżenie kosztów operacyjnych. Ciągniki siodłowe typu low deck to odpowiedź branży transportowej na aktualne trend dopasowany do potrzeb rynku i rosnącej świadomości ekologicznej. To wydajne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które ma wiele zastosowań i nieustannie zdobywa nowych zwolenników w światku profesjonalnego transportu.