Źle ustawione lub krzywe zęby mogą zwiększyć ryzyko ich uszkodzenia.

W ustach zęby powinny być rozmieszczone równomiernie, a nie zachodzące na siebie, aby siła gryzienia i żucia była równomiernie rozłożona na szkliwie i głęboko w kości szczęki. Kiedy ktoś cierpi na niewspółosiowość lub nakładające się zęby, nacisk nie jest równomiernie rozłożony. W rezultacie na pojedynczy ząb można przyłożyć zbyt dużą siłę, co zwiększa prawdopodobieństwo jego pęknięcia lub złamania.

Krzywe zęby to nie tylko defekt kosmetyczny

Aby założyć aparat stały odwiedź gabinet ortodontyczny we Wrocławiu

Podobny problem występuje przy wystających zębach. Łatwiej je złamać, ponieważ często nie mają stabilnej podstawy. Oznacza to, że osoba z nieprawidłowym zgryzem, która zostanie uderzona w usta, ma większe prawdopodobieństwo złamania zębów. Aparaty ortodontyczne pomagają wzmocnić zęby, wyrównując je. Oznacza to, że siła nacisku jest równomiernie rozłożona, a zmiany spowodowane trwale uszkodzonymi zębami spowodowanymi urazami fizycznymi są znacznie zmniejszone.

Niewspółosiowość ma poważny wpływ na to, jak dobrze ktoś jest w stanie jeść, a także jak trawi pokarmy. Trudności z jedzeniem są zrozumiałe, ponieważ zgryz górny, dolny lub krzyżowy wpływa na to, jak dobrze pacjent jest w stanie gryźć i żuć. Częstym problemem wśród osób cierpiących na problemy z nieprawidłowym zgryzem jest niemożność prawidłowego żucia jedzenia. Dzieje się tak, ponieważ całe części jamy ustnej nie są w stanie odpowiednio rozdrabniać pokarmu. W rezultacie duże kawałki jedzenia trafiają do żołądka, gdzie nie mogą być prawidłowo strawione. Często powoduje to zaburzenia jelitowe, drażliwe jelita i trudności z uczuciem sytości po jedzeniu.

Kiedy ktoś nosi aparat stały Wrocław, uśmiech się wyrówna, a wszystkie części zębów są w stanie prawidłowo się zamykać i żuć. Zmniejsza to częstotliwość dostania się do żołądka nieprawidłowo przeżutego pokarmu, zmniejszając częstotliwość zaburzeń jelitowych i dyskomfortu. Utrzymanie długoterminowego zdrowia jamy ustnej i zębów wymaga jak najszybszego rozwiązania głównych problemów. Obejmuje to leczenie ortodontyczne, które ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pacjenta.