Powietrzna pompa ciepła działa poprzez przenoszenie ciepła pobranego z powietrza zewnętrznego do przestrzeni wewnętrznej, takiej jak dom lub biuro, poprzez mokre systemy centralnego ogrzewania w celu ogrzewania grzejników i dostarczania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła działają podobnie jak lodówka, ponieważ pochłaniają ciepło i przekazują je do innego medium. Niektóre powietrzne pompy ciepła mogą również pracować jako system chłodzenia w miesiącach letnich. Powietrzne pompy ciepła są umieszczane na zewnątrz budynku, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca do ich instalacji.

W jaki sposób działają powietrzne pompy ciepła?

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Pompy ciepła powietrze-powietrze pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazują je bezpośrednio do domu za pośrednictwem systemu wentylatorów, aby ogrzać pomieszczenie. Natomiast pompy ciepła powietrze-woda pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazują je przez system centralnego ogrzewania, aby zapewnić ogrzewanie ciepłej wody, grzejników lub do ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu, lub we wszystkich trzech. Wiele osób zastanawia się, czy odpowiednim rozwiązaniem w ich przypadku będzie pompa ciepła powietrzna zasada działania takich urządzeń grzewczych nie jest komplikowana, dlatego warto ją poznać przed instalacją urządzenia. Stosowanie pomp ciepła, które są odnawialną alternatywą standardowego ogrzewania domu, ma wiele zalet. Dzięki powietrznej pompie ciepła możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i zmniejszyć ślad węglowy w porównaniu z gazowym lub elektrycznym systemem grzewczym. Jedną z kluczowych zalet powietrznych pomp ciepła jest ich wszechstronność i przystępna cena. Mogą one działać zarówno do celów grzewczych, jak i chłodzących i mogą być używane do ogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania wody. Wraz ze wzrostem wykorzystania pomp ciepła, dotacje rządowe sprawiają, że to odnawialne źródło energii jest jeszcze tańsze w eksploatacji i zmniejsza obciążenie kosztami instalacji powietrznych pomp ciepła. Ważną wadą, o której należy pamiętać, jest to, że powietrzne pompy ciepła mają mniejszy dopływ ciepła niż inne alternatywy służące do ogrzewania wody i pomieszczeń. Oznacza to, że aby jak najlepiej wykorzystać powietrzną pompę ciepła, potrzebujesz dobrze izolowanego domu, a najlepiej także ogrzewania podłogowego.

Co to jest powietrzna pompa ciepła?

Kluczowe zalety posiadania powietrznej pompy ciepła

Przed dokonaniem zmiany i zakupem takiego systemu grzewczego weź pod uwagę zarówno zalety, jak i wady powietrznych pomp ciepła. Powietrzne pompy ciepła są formą ogrzewania niskoemisyjnego, ponieważ wykorzystują powietrze zewnętrzne do ogrzewania lub chłodzenia domu. Jeśli przechodzisz z ogrzewania opartego na węglu lub energii elektrycznej, możesz znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Przełączając się na powietrzne pompy ciepła, możesz znacznie obniżyć rachunki za energię, ponieważ będziesz używać powietrza zewnętrznego do ogrzewania i chłodzenia. Twoje oszczędności będą bardziej znaczące, jeśli będziesz odchodzić od systemu elektrycznego lub węglowego. Ostateczne koszty eksploatacji pomp ciepła zależą od kilku czynników, od wydajności, przez ilość potrzebnego ciepła, po temperaturę źródła ciepła.

Powietrzne pompy ciepła mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. W zależności od modelu mogą zapewnić chłodzenie latem i ogrzewanie zimą. Ponadto powietrzne pompy ciepła działają bardzo dobrze z ogrzewaniem podłogowym, więc jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swój system grzewczy, zdecydowanie powinieneś rozważyć zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Warto zatrudnić firmę z odpowiednim doświadczeniem, jak Consor Energia, do montażu pompy ciepła. Mamy wtedy gwarancję, że pompa zostanie zainstalowana w sposób prawidłowy i będzie działała w sposób jak najbardziej wydajny, a właściciel nieruchomości odniesie nie tylko wiele korzyści z takiej metody ogrzewania, ale również sporo zaoszczędzi na rachunkach.