Ultrasonograf zawiera komputer, monitor, drukarkę i ręczny przetwornik, który wysyła i odbiera fale dźwiękowe.

Ogólnie rzecz biorąc, maszyna ultradźwiękowa mierzy fale dźwiękowe, które odbijają się od wewnętrznych tkanek organizmu. Komputer przetwarza te fale i przekształca je w obrazy w czasie rzeczywistym, zatem można od razu zobaczyć wygląd badanych narządów czy tkanek. Jeśli potrzebujesz wykonać badanie USG, możesz umówić się na nie w dowolnej placówce diagnostycznej.

Jak działa urządzenie do USG?

Jak przebiega badanie USG?

Przed USG technolog nałoży specjalny żel na badany obszar, ponieważ fale dźwiękowe nie rozchodzą się dobrze w powietrzu. Żel pomaga usunąć powietrze i połączyć głowicę urządzenia ze skórą. W rezultacie fale dźwiękowe mogą przemieszczać się bezpośrednio do i z przetwornika bez żadnych przeszkód. Głowica wysyła do ciała fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Gdy fale dźwiękowe odbijają się od organów, tkanek i płynów, przetwornik wychwytuje subtelne zmiany wysokości i kierunku fal dźwiękowych. Informacje te są mierzone natychmiast i wyświetlane na komputerze.

Technik zapisze lub wydrukuje obrazy, czyli sonogramy, do interpretacji. Interpretację wyników USG będzie wykonywał radiolog, który jest lekarzem przeszkolonym w analizie wyników obrazowania, a następnie podzieli się swoją opinią z lekarzem, który zlecił badanie. Badanie USG jest szybkie, bezbolesne i wymaga niewielkich przygotowań. Pacjenci mogą spodziewać się, że cała procedura zajmie około 30 do 60 minut.

Badanie za pomocą urządzenia do USG ma wiele zastosowań w medycynie. Lekarze mogą zlecić USG w celu sprawdzenia obrzęku, uszkodzenia lub infekcji narządów, jeśli pacjent odczuwa ból lub inne objawy. O badaniu możesz przeczytać na stronie https://www.medflow.pl/usg-poznan/. USG to bezpieczny, szybki sposób dla lekarzy na sprawdzenie stanu wielu narządów w organizmie, takich jak serce, wątroba, pęcherz moczowy, śledziona, pęcherzyk żółciowy, macica, jajniki, jądra, tarczyca, nerki. Ultrasonografia może być również wykorzystywana do oceny stanu zdrowia płodu lub do bezpiecznego i skutecznego badania mózgu, bioder i kręgosłupa u niemowląt. Lekarze czasami stosują USG również podczas biopsji.