Czasami może zdarzyć się tak, że podane na użytkowanym kompresorze dane techniczne nie są dla nas wystarczające. Sytuacja taka często dotyczy między innymi kwestii wydajności, gdzie standardowo informacje o niej zawierają wyłącznie wartości osiągane na ssaniu. W jaki sposób można więc ocenić rzeczywistą wydajność danego kompresora?

Kiedy sprawdzi się sprężarka?

Sprężarki są praktycznymi urządzeniami używanymi między innymi przez prywatnych profesjonalistów i duże zakłady przemysłowe. Bez względu zatem na to, czy istnieje potrzeba napompowania kola w samochodzie, czy też czekają nas inne wyzwania, to sprawdzą się one doskonale. Użytkowanie sprężarek w praktyce pozwala nie tylko zwiększyć efektywność wykonywanej pracy, ale i również znacząco zniwelować czas potrzebny na realizacje zadania. W każdym jednak przypadku kluczowe jest prawidłowe dopasowanie urządzenia. Niezwykle istotnym parametrem w tym aspekcie będzie wydajność sprężarki. Niestety czasami może zdarzyć się tak, że z różnych względów jej dokładne odczytanie może być znacznie utrudnione. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak tylko samodzielnie to sprawdzić.

Metody pomiaru wydajności sprężarki

Ponieważ parametry podawane przez producenta nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, wykonanie samodzielnego pomiaru wydajności sprężarki jest jak najbardziej wskazane. Występująca rozbieżność wynika najczęściej z dokonywania przez ich twórców pomiarów nie tyle na podstawie rzeczywistej pracy, ile średnicy zamontowanych tłoków oraz przewodów. Konsekwencją tego jest niedokładnie podana wartość, która tak naprawdę istnieje tylko teoretycznie. Z punktu widzenia użytkowników to wydajność rzeczywista odgrywa największą rolę. Na szczęście wydajność sprawdzić można w prosty sposób. Najpierw należy napompować cały zbiornik od zera, a następnie dokonać obliczenia na podstawie pomnożenia ilości barów przy nabiciu przez pojemność zbiornika. Uzyskany wynik dzielimy przez czas napełniania wyrażany w sekundach. Na koniec wystarczy już tylko dokonać mnożenia razy 60, co da nam wydajność określoną w litrach na minutę. Oczywiście wynik wciąż nie będzie doskonały, jednak i tak da nam o wiele lepsze rozeznanie w rzeczywiście osiąganej przez sprzęt wydajności, niż wiele producenckich deklaracji. Dla jego udoskonalenia zalecane jest jeszcze odjęcie około 10-20% co pozwoli uwzględnić wzrost temperatury sprężarki śrubowej, który zawsze odbywa się w trakcie jej działania.

Wielu ekspertów poleca również drugą metodę, która według powszechnych opinii jest bardziej miarodajna. Polega ona na nabiciu butli, a następnie włączeniu sprężarki i powolnym spuszczaniu powietrza, aż do osiągnięcia ciśnienia rzędu 5-7 bar. W tym momencie należy zatrzymać proces jego wypuszczania i zapisać w pamięci ciśnienie, a następnie od nowa uruchomić stoper. Cały proces powtarzamy jeszcze, gdy następuje ponowne dobicie. Wszystkie uzyskane dane trzeba na koniec już tylko podstawić pod wzór obejmujący pojemność zbiornika razy różnica pomiędzy maksymalnym ciśnieniem roboczym, a ponownego załączenia urządzenia razy czas jednorazowego dobicia ciśnienia w zbiorniku.

Jeśli szukasz wydajnych sprężarek, które sprostają oczekiwaniom Twojej firmy, zapoznaj się z ofertą firmy BOGE