Wedle obowiązującego prawa jednostki administracyjne, które chcą dokonać różnego rodzaju zakupów, złożyć jakieś zamówienie na towary lub też usługi, powinny ogłosić przetarg.

Oczywiście powinien być to przetarg jawny, powinno się o nim odpowiednio wcześniej poinformować. Najczęściej tego rodzaju informacje o przetargach będą znajdowały się na stronach internetowych miast, gmin, wszystkich innych jednostek samorządowych. Oczywiście główną zasadą tego rodzaju przetargu będzie dostępność dla wszystkich zainteresowanych, a każdy kto spełnia wymogi będzie mógł uczestniczyć w przetargu. Oczywiście wszystkie wymagania i wytyczne są dokładnie określone, dzięki temu wykonawca będzie mógł zdecydować, czy może spełnić dany warunek. Oczywiście w tym przypadku cena to nie wszystko, często samorządy decydują się także brać pod uwagę czas wykonania usługi, jak również wiele innych czynników, dlatego też nie zawsze najniższa oferta musi wygrać. Oczywiście firmy, które są zainteresowane tego rodzaju przetargami, powinny odpowiednio merytorycznie się przygotować, powinny sprawdzić czy są w stanie spełnić wszystkie wymagania stawiane w zamówieniu, i czy są w stanie wykonać całe zamówienie w określonym czasie. W przypadku jednostek administracyjnych często są to przykładowo remonty budynków, wówczas firma remontowa powinna ocenić dany obiekt, zwrócić uwagę na różnego rodzaju szczegóły, takie jak stan budynku, wówczas może odpowiednio wycenić swoją usługę. Jak działają przetargi publiczne?

Niekiedy firmy walczą w przetargach, kiedy firma jest zbyt mała lub też nie posiada odpowiedniego sprzętu, czasem mogą występować dwie firmy razem, które będą ubiegały się o wykonanie danego zlecenia, zamówienia publicznego.

Oczywiście warto zwrócić uwagę, iż niekiedy mogą wyniknąć różnego rodzaju nieporozumienia związane przykładowo ze składaniem ofert. Wówczas w firmie może pomóc prawnik zamówienia publiczne są bardzo ściśle sprecyzowane, dlatego też nie powinno być niejasności. Czasem jednak jedna z firm uczestniczących w przetargu może poczuć się pokrzywdzona, wówczas można poprosić o pomoc prawnika, który może przeanalizować zapisy przetargowe.