Kukurydza ceniona jest przez rolników na całym świecie ze względu na dużą uniwersalność.

Możemy wykorzystywać ją na wiele sposobów, oczywiście najczęściej będzie służyła do produkcji mąki kukurydzianej, jednak doskonale sprawdza się także jako pasza dla zwierząt. Oczywiście w przypadku kukurydzy możemy wykorzystać nie tylko same ziarna, ale także łodygi i liście, dają one dużą ilość paszy, można także wykonać z niej wysokiej jakości kiszonkę, będzie ona zawierała dużą ilość tłuszczu. Dlatego też z powodzeniem możemy ją wykorzystywać jako karmę dla trzody chlewnej, krów, a z jednego hektara możemy uzyskać bardzo duże ilości karmy dla zwierząt. Oczywiście można ją wykorzystywać także w innych celach, jedną z odmian jest kukurydza cukrowa, która pozwala na uzyskanie cukru, jest ona najczęściej uprawiana w Meksyku, Afryce Południowej czy USA.

Jak wykorzystać kukurydzę?

Dodatkowo możemy z niej otrzymać skrobię, która może być wykorzystana w przemyśle papierniczym, farmaceutycznym czy też nawet budowlanym.

Obecnie prowadzi się wiele badań, które mają na celu wykorzystanie kukurydzy do uzyskiwania bioetanolu oraz biogazu, dzięki temu możemy otrzymywać zieloną energię, w tym procesie rośliny są odpowiednio rozdrobnione, a przechowywane w odpowiednich warunkach zaczynają tworzyć metan. Oczywiście w przemyśle spożywczym kukurydza jest ceniona ze względu na dobrej jakości mąkę kukurydzianą, warto zwrócić uwagę, iż nie zawiera ona glutenu. Dlatego też mąka tego rodzaju jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają różnego rodzaju uczulenia spożywcze, dodatkowo osoby na diecie również docenią zalety tego rodzaju rozwiązania. W przypadku upraw kukurydzy należy mieć na uwadze odpowiednią ochronę przed różnego rodzaju chwastami, szkodnikami oraz grzybami. Znajdziemy obecnie wiele różnego rodzaju środków ochrony roślin, które dedykowane są specjalnie dla kukurydzy. Mogą zniszczyć one różnego rodzaju chwasty kukurydza wzrasta wówczas bez potrzeby konkurowania o światło czy też wodę z gleby. Środki chwastobójcze mogą być stosowane w różnych etapach rozwoju kukurydzy, mogą przykładowo hamować wzrost chwastów z nasion, lub też w późniejszych fazach selektywnie eliminować chwasty z upraw.