W lutym 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, celem było zdobycie Kijowa oraz innych ważnych miast na Ukrainie.

Rosja spodziewała się szybkiego zdobycia stolicy Ukrainy, jednak ze względu na nieprawidłowe informacje dostarczone przez wywiad oraz zaciekła obrona spowodowały, że stolica, jak również wiele innych ważnych miast, zostało obronionych. Rosjanie zajęli duży tereny na wschodzie oraz południu, które są odbijane przez siły ukraińskie.

Pomoc humanitarna i wojskowa dla Ukrainy

Pomoc wojskowa dla Ukrainy

W pomoc dla Ukrainy zaangażowane są Stany Zjednoczone, państwa Unii Europejskiej oraz wiele innych krajów z całego świata. Na Ukrainę trafiła już pomoc o wartości ponad 100 miliardów euro, są to przykładowo czołgi, amunicja, jak również wiele innych wozów bojowych oraz wyposażenia wojskowego. Kraje Unii Europejskiej dostarczają duże ilości czołgów, są to często modele rosyjskie, przez lata modernizowane, przykładowo w Polsce, jak również w innych krajach post sowieckich. Dzięki temu Ukraińcy otrzymują sprzęt, który znają, są to czołgi z serii T w różnych odmianach. Czołgi były przez lata modernizowane, wyposażono je przykładowo w nowoczesne przyrządy optyczne, systemy łączności. Dzięki temu posiadają one dużą wartość bojową, można za ich pomocą przeciwstawić się siłom rosyjskim.

USA dostarcza około połowy wyposażenia dla armii ukraińskiej, wiele wyposażenia pochodzi także z Unii Europejskiej, jak również z Wielkiej Brytanii. Niektóre kraje wysyłają na Ukrainę sprzęt wycofany z użycia, jednak w pełni sprawny, mogą być to przykładowo czołgi T-72 produkcji rosyjskiej. Dostarczane są także bardzo nowoczesne systemy, przykładowo zestawy obrony powietrznej, uzbrojenie służące do zwalczania śmigłowców oraz samolotów rosyjskich. Kraje Unii Europejskiej wysyłają również bardzo duże ilości pomocy humanitarnej, jest to żywność, leki, ubrania.

Wprowadzone są również sankcje. Wojna na Ukrainie spowodowała nałożenie na Rosję wielu sankcji przez Unię Europejską. Są to przykładowo sankcje związane ze współpracą finansową, wprowadzono embargo na eksport nowych technologii, podzespołów elektronicznych, z których korzysta przemysł rosyjski, co mocno uderzyło w tamtejszą gospodarkę.