Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania czy też domu, często będziemy korzystać z kredytu hipotecznego.

Jak wiadomo wydatek tego rodzaju jest to kwota kilkuset tysięcy złotych, dlatego też niewiele osób stać, aby wyłożyć taką kwotę. Naturalnie należy mieć świadomość, iż należy posiadać kwotę własną, będzie to wkład własny w całkowitą kwotę, którą zapłacimy za nieruchomość. Obecnie banki oczekują od klientów wpłacenia 20% wartości całej inwestycji, resztę pokrywa bank, ale oczywiście musimy liczyć się z różnego rodzaju kosztami, które będą zależne od wielu różnych czynników.

Wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego

Dodatkowe koszty uzyskania kredytu hipotecznego

Naturalnie bank będzie pobierał różnego rodzaju opłaty, może być to opłata, którą wnosimy wstępnie za przykładowo przygotowanie kredytu, może być to opłata za wycenę nieruchomości. Oczywiście największą kwotą wpływającą na całkowity koszt będzie oprocentowanie czy też prowizja bankowa. Dodatkowo także mogą wchodzić w grę koszty związane z wyceną nieruchomości czy też ubezpieczeniem kredytu, ubezpieczeniem na życie.

Bank również będzie chciał sprawdzić nasze możliwości finansowe, dlatego też powinniśmy przygotować różnego rodzaju dokumenty, które będą konieczne do przedstawienia w banku. Oczywiście będzie to zaświadczenie o wysokości naszych zarobków, dodatkowo także będzie to umowa o pracę lub też świadectwo pracy wystawione przez naszego pracodawcę. Naturalnie bank może także poprosić o wyciąg z konta bankowego za pewien czas, przykładowo za ostatnie półrocze. Dodatkowo powinniśmy przygotować także deklaracje PIT 37 za ostatni rok. W ten sposób bank upewni się, iż jesteśmy osobą wypłacalną, mamy zdolność kredytową, która pozwoli na spłatę kolejnych rat kredytowych.

Jeżeli chcemy, aby cały proces uzyskania kredytu przebiegł szybko, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców finansowych, którzy mogą wybrać do nas najbardziej korzystny kredyt oferowany przez bank, dodatkowo także pomogą nam oni w zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Zakres usług, jakie oferują doradcy kredytowi, możemy znaleźć na stronie Doradca kredytowy Kraków.