Jeżeli zauważymy, iż nasz okap nie działa prawidłowo, może być to oznaka, że należy wymienić filtr.

Niektóre modele okapów posiadają filtry stałe, natomiast inne wymienne. Należy zatem sprawdzić, jaki rodzaj występuje w przypadku naszego okapu, sprawdzić model oraz producenta, wówczas będziemy mogli dobrać odpowiedni filtr.

Dlaczego warto zastosować filtr węglowy do okapu?

Filtr do okapu zatrzyma tłuszcz i zapachy

Należy pamiętać, że filtry z czasem mogą się zapychać, obecnie popularne są filtry węglowe, które filtrują oraz oczyszczają powietrze w naszej kuchni. Zasadniczą rolą filtra jest usuwanie dymu, zanieczyszczeń, oraz tłuszczów z powietrza, aby uniemożliwić dostawanie się zanieczyszczeń do systemu wentylacyjnego. W przypadku niestosowania filtrów mogłoby wystąpić zagrożenie pożarowe. Oczywiście okapy stosuje się zarówno w kuchniach w domu, jak również w restauracjach czy też innych punktach gastronomicznych. Jeżeli chcemy wymienić filtr, powinniśmy sprawdzić jaki rozmiar będzie pasował do naszego okapu, często w przypadkach okapów domowych filtr można łatwo wymienić.

Dodatkowym zadaniem filtra będzie także usuwanie zapachów, w tym przypadku najlepsze oczywiście będą filtry węglowe. W zależności od tego, jak często gotujemy, należy wymienić filtr w okapie, często wymieniany jest on co kilka miesięcy czy też co pół roku. Niektóre typy okapów nie są standardowo wyposażone w aktywne filtry węglowe, jednak można łatwo zakupić je w wielu sklepach z artykułami AGD. Warto zwrócić uwagę, iż filtry przeciwtłuszczowe pozwolą nam na łatwiejsze zachowanie czystości w kuchni, ponieważ podczas gotowania tłuszcz unosi się, osiada na meblach, na ścianach czy też na oknie.

Dostępne są także filtry do okapów Amica, należy sprawdzić jaki model okapu posiadamy, dobrać odpowiednią średnicę filtra. Wymiana jest dość łatwa, najczęściej filtr dokręcamy do systemu umieszczonego w środku okapu. Oczywiście pochłaniacze mogą zbierać nie tylko tłuszcz, ale także zapachu unoszące się w naszej kuchni. Możemy spotkać także filtry z włókien, może być to specjalny papier czy też akryl, są to włókna syntetyczne, które charakteryzują się wysoką chłonnością.