Któż z nas mógłby pomyśleć jeszcze 30 lat temu, że auta osobowe będą same poruszały się po drogach, praktycznie bez konieczności jakiejkolwiek interwencji ze strony kierowcy? Fakt jest faktem i już od jakiegoś czasu mogliśmy usłyszeć w przeróżnych mediach, że taką funkcję mają chociażby samochody geniusza z USA, czyli samochody marki Tesla.

To właśnie one jako pierwsza na duża skalę zrewolucjonizowały tak zwanego „autopilota” w autach. System utrzymania pasa jest znany już od dłuższego czasu, jednak ten, najczęściej informował jedynie kierowcę o tym, że zmienia on pas ruchu. Natomiast innowacja w samochodach elektrycznych Tesli pozwala na to, by samochód poruszał się praktycznie autonomicznie bez konieczności zbytniego angażowania w ten proces kierowcy siedzącego za kierownicą.

Dzięki przeróżnym modułom komfortu prowadzanie auta osobowego to pestka!

Wszystko to dzięki modułom komfortu oraz dalece rozwinięte elektronice, która pozyskując mnóstwo danych w czasie rzeczywistym jest w stanie sama prowadzić pojazd.

Przejdźmy może jednak do nieco prostszych modułów komfortu. Czy ktoś z Was zastanawiał się na przykład jak działa automatyczna wycieraczka w naszych samochodach podczas deszczu? Dlaczego wycieraczka potrafi się sama włączyć i dostosować prędkość poruszania się ramion wycieraczki? To wszystko dzięki specjalnemu czujnikowi umieszczonemu wewnątrz kabiny samochodu, tuż przy krawędzi górnej, przedniej szyby. To właśnie ten czujnik potrafi odczytać informacje o intensywności opadów i w ogóle o występowaniu tych opadów. Wtedy też, przekazuje takie informacje do modułu komfortu, a ten z kolei uruchamia odpowiednio ramiona wycieraczek przednich, by te na podstawie danych niwelowały negatywne skutki warunków pogodowych. To wszystko bez żadnej ingerencji kierowcy. Warto wspomnieć również, że jeśli producent przewidział taką możliwość modułu komfortu, a nasza biedniejsza wersja samochodu go nie posiada, to zawsze możemy dokupić niezbędne nam elementy tutaj. Dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się modułem komfortu za niewielkie pieniądze, zamiast inwestować w taką opcję w momencie zakupu samochodu w salonie.