Picie wody jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia na każdym etapie życia. Potrzebują jej dzieci do prawidłowego rozwoju, kobiety w ciąży, osoby w średnim wieku i, co niezwykle istotne, seniorzy. Niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia – woda to podstawa! 

Właściwe nawadnianie organizmu jest ważne w każdym wieku, ale szczególne znaczenie ma w przypadku małych dzieci i osób starszych. To właśnie woda umożliwia zachodzenie podstawowych procesów życiowych, wpływa na stan organów i pozwala oczyszczać organizm z toksyn. 

Nawadnianie osób starszych – dlaczego jest tak ważne? 

Wraz z wiekiem zawartość wody w organizmie zmniejsza się. Z kolei odwodnienie jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji osób starszych. Związane jest to m.in. z nieregularnym spożywaniem posiłków, rzadkim piciem wody, soków i napojów mlecznych oraz zbyt częstym sięganiem po napoje słodzone, herbatę i kawę. Niestety, osoby w starszym wieku często przestają też odczuwać pragnienie. 

Tymczasem wiele objawów przypisywanych starości to objawy niedostatecznego nawodnienia. Są wśród nich m.in. skurcze mięśni, osłabienie funkcji poznawczych, zaburzenia widzenia i świadomości, skłonność do upadków, bóle i zawroty głowy, a także przyspieszona praca serca, utrata elastyczności skóry, podkrążone oczy i zaparcia. Brak odpowiedniej ilości wody może przyczyniać się też do rozwoju powikłań zakrzepowo-zatorowych i groźnych w skutkach chorób infekcyjnych. Długotrwały niedobór wody może również powodować choroby nerek i serca, ponieważ odwodnienie prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego z jednoczesnym przyspieszeniem tętna. 

Jaka woda dla seniorów? 

Woda dla seniorów powinna być przede wszystkim łatwo dostępna. Osoby starsze mogą mieć problem z noszeniem ciężkich butelek ze sklepu. Kłopot staje się jeszcze większy, gdy mieszkają na wyższym piętrze w bloku bez windy lub mają problemy z kręgosłupem. Z tego względu butelkowana woda mineralna lub źródlana może nie być najlepszym pomysłem. Co więcej, jest dość droga, ponieważ litr wody mineralnej to wydatek rzędu 1,5 zł. W skali miesiąca lub roku jest to już znacząca kwota. 

Kilkadziesiąt razy tańsza i dużo łatwiej dostępna jest woda z kranu. Jej litr kosztuje około 1 grosza! Nie wszystkim jednak odpowiada jej smak i zapach, ponieważ do jej dezynfekcji używa się chloru. Związki chloru z łatwością usuwają filtry do wody. Więcej informacji o wkładach filtrujących dostępnych jest na blogu o dobrym żywieniu. Wkłady filtrujące mogą być umieszczone w dzbankach lub filtrach podzlewozmywakowych. Dzbanki z filtrem to najbardziej popularna metoda filtrowania wody. Dzbanek może być kompaktowych rozmiarów i mieć pojemność 2 litrów, zaś inteligentny wskaźnik LED w który jest wyposażony przypomina o comiesięcznej wymianie filtra. Z kolei filtry podzlewozmywakowe są jeszcze wygodniejsze w użyciu. Pozwalają na czerpanie smacznej wody filtrowanej prosto z kranu.