Ażurowa rama złożona z wielu metalowych prętów, drewniane podesty, zapadki i usękowienia niezbędne do złożenia wszystkich elementów w całość – to właśnie widzimy, patrząc na rusztowanie.

Jednak u samej jego podstawy znajdują się jeszcze nieduże, ale bardzo ważne elementy, dzięki którym cała konstrukcja może dobrze wykonywać swoje zadanie. Podstawy rusztowań, umieszczane na końcach najniższych belek albo umieszczane w tych samych miejscach kółka, trzeba dobierać bardzo uważnie, żeby cała konstrukcja służyła jak najlepiej.

Zestawy do rusztowań – ważny, ostatni akcent

Zależnie od tego, jakie rozwiązanie się wybierze, rusztowanie może albo stabilnie stać na ziemi – tam, gdzie zostanie rozstawione albo mieć szansę na przemieszczanie się w określonym kierunku. To rodzaj wykonywanych prac decyduje o tym, jakie elementy należy dobrać, bo inne potrzeby ma wykonawca remontujący konkretną ścianę budynku (albo artysta malujący na niej nowy mural), a inne będzie miał konserwator, który musi na przykład przeprowadzić renowację fresków na ścianie czy suficie w dużym zabytkowym budynku.

Niezależnie od tego, jakiego typu zadanie stoi przed konkretnym rusztowaniem, każda konstrukcja tego typu musi być stworzona z precyzyjnie wykonanych części, które są naprawdę dobrej jakości. Spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność, zwłaszcza na tych najniższych partiach konstrukcji. Na nich bardzo często opiera się także ciężar wielu kilogramów.

Zastanawiając się, gdzie znaleźć zestawy do rusztowań, warto przejrzeć asortymenty producentów kół – bo oni właśnie mają doświadczenie w tworzeniu mocnych części, zdolnych wykonywać swoją pracę w trudnych, nawet specyficznych warunkach.

Wbrew pozorom, z ich pomocą można skompletować nie tylko te ruchome części, ale też podstawy do rusztowań, które umieszczą całą konstrukcję pewnie na podłożu. Takie elementy są tworzone z gwintowanym trzpieniem, natomiast prostokątna stopka posiada otwory, które pozwalają na przytwierdzenie samej podstawy, ale i całego rusztowania, do gruntu na którym ma stać.

Jeśli natomiast chodzi o kółka do rusztowań, tutaj można przebierać wśród modeli posiadających różne cechy szczególne. To oczywiście kółka osadzone na trzpieniu, a wybierając optymalne dla własnych potrzeb modele, można zdecydować się na elementy w obudowach stałych lub skrętnych, wyposażone w specjalne blokady, hamulce czy możliwość regulacji wysokości. Są to oczywiście koła metalowe, stworzone z tego samego tworzywa co całe rusztowanie, a jako niezbędne wykończenie dodawana jest gumowa opona.