Herbicydy, zwane bardziej potocznie jako środki chwastobójcze lub określane ogólnie jako środki ochrony roślin, to mieszaniny substancji chemicznych stosowane do zabijania i kontrolowania niechcianych roślin i chwastów w plonach, ogrodach i na terenach miejskich.

Zanim jednak użyjemy takich preparatów, niezwykle ważne jest przeczytanie etykiety na opakowaniu, aby wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie stosować wybrany herbicyd.

Środki ochrony roślin pomagają chronić plony przed stratami

Jaki zastosować oprysk na chowacza w rzepaku

Różne rodzaje herbicydów służą różnym celom. Na przykład istnieją nieselektywne herbicydy, zwane również powalającymi lub o szerokim spektrum działania, które wyeliminują wszystkie rośliny, z którymi wejdą w kontakt. Te silne herbicydy mogą zabić cały materiał roślinny, a wykorzystywane są głównie w projektach komercyjnych w celu oczyszczenia terenów, które maja być zagospodarowane. Również rolnicy, którzy przed sadzeniem chcą całkowicie oczyścić pole, stosują ten rodzaj herbicydów do szybkiego pozbycia się chwastów.

Z drugiej strony, selektywne herbicydy zabijają tylko niektóre rodzaje chwastów, pozostawiając nienaruszone inne rośliny, takie jak trawa. Herbicydy selektywne można podzielić na dwie kategorie, przedwschodowe i powschodowe. Herbicydy przedwschodowe zabijają sadzonki, gdy zaczynają one wschodzić, zapobiegając ich wzrostowi. Stosuje się je zwykle późną zimą i wczesną wiosną. Herbicydy powschodowe atakują wyrośnięte chwasty poprzez wchłanianie się do tkanki roślinnej. Stosuje się je zwykle wiosną po tym, jak już zaczęły rosnąć chwasty.

Ponadto stosując odpowiednie środki ochrony roślin mniej plonów zostanie utraconych z powodu szkodników, insektów, chwastów czy chorób, co jeszcze bardziej zwiększy plony rolników. W związku z tym, aby zmaksymalizować plony w krótkim okresie, stosowanie środków ochrony roślin ma kluczowe znaczenie, ponieważ może wspierać rośliny w skutecznym zwalczaniu szkodników. Rolnicy często stosują również oprysk na chowacza w rzepaku, aby zmaksymalizować plony, wzmocnić rośliny i zwiększyć rentowność swojego gospodarstwa.