W budownictwie stosowane są bardzo ciekawe rozwiązania, które pozwalają na zabezpieczenie pracowników przed osuwającą się ziemią w przypadku wykopów.

Wykorzystuje się je podczas prowadzenia prac związanymi z sieciami gazowymi elektrycznymi czy też wodociągowymi. W tym przypadku należy wykonać wykop w którym położona zostanie rura czy też kable. Naturalnie warto zwrócić uwagę, iż wykop powinien być odpowiednio zabezpieczony, w tym celu należy zabezpieczyć obie ściany, tak aby osuwająca się ziemia, kamienie nie groziły pracownikom jak również nie zasypały wykopu.

Szalunki zabezpieczające do wykopów

Nowoczesne szalunki aluminiowe Titan Polska

Obecnie często stosuje się ciężkie stylowe rozwiązanie, które należy montować przy wykorzystaniu dźwigu. Są to konstrukcje niepraktyczne, wymagające do montażu zaangażowania ciężkiego sprzętu oraz dużej ilości pracowników. W przypadku lekkich systemów aluminiowych instalację może przeprowadzić dwie osoby. Oczywiście zastosowanie modułów, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz niską wagą pozwala na uzyskanie zabezpieczenia o różnej wysokości dostosowanej do wykopu. Stosowane są specjalne wsporniki, które mają za zadanie rozparcie ścian wykopu jak również sprawiają, iż cała konstrukcja staje się bardziej wytrzymała.

Dodatkowo transport systemów szalunkowych tego typu może odbyć się bez udziału dużych samochodów ciężarowych, elementy mają maksymalnie 42 kg, zatem łatwo można je przewieźć. Mniejszym samochodem dostawczym możemy podjechać pod sam wykop, szybko rozładować elementy i złożyć na miejscu szalunek. Naturalnie są to konstrukcje bardzo uniwersalne, wykorzystywane w wykopach, ale również podczas innych prac ziemnych. Dzięki temu można wprowadzić odpowiednie zabezpieczenie, które będzie chroniło pracowników podczas wykonywania przykładowo naprawy, inspekcji różnego rodzajów instalacji.

System aluminiowy nie ulegają korozji, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w różnych warunkach, często także w wykopach może znajdować się woda, dlatego wykorzystanie aluminium jest bardzo dobrym pomysłem. Nowoczesne szalunki aluminiowe tego rodzaju dostarcza firma Titan Polska (zobacz).