Przed konsultacją z adwokatem należy ustalić, czy kancelaria adwokacka oferuje dla klientów bezpłatną konsultację prawną.

Konsultacja prawna to wstępne spotkanie z adwokatem. Podczas tego spotkania zadasz prawnikowi pytania dotyczące twojej konkretnej sprawy prawnej i określisz, czy chcesz, aby adwokat cię reprezentował. Adwokat skorzysta również z konsultacji, aby ustalić, czy może prawnie i kompetentnie cię reprezentować, na podstawie zadanych przez ciebie pytań i dostarczonych informacji oraz dokumentów.

Jak się przygotować do spotkania z adwokatem

Adwokacka kancelaria może nam pomóc w wielu problemach prawnych

Warto wybrać takiego adwokata do prowadzenia naszej sprawy, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa, która nas dotyczy. Przykładowo prawnik rodzinny czy zajmujący się nieruchomościami nie może skutecznie poprowadzić obrony w grożącej nam sprawie karnej, dlatego wybór odpowiedniego i kompetentnego prawnika jest niezwykle ważny. To, co dokładnie jest omawiane i ustalane podczas konsultacji prawnych, będzie się znacznie różnić, w zależności od okoliczności sprawy, a także różnych dziedzin prawa, których ona dotyczy.

Ogólnie rzecz biorąc, konsultacje będą składać się z dyskusji dotyczących honorariów adwokackich, roszczeń prawnych i faktów oraz wszelkich pytań, które możesz chcieć zadać adwokatowi. Ustalenia dotyczące opłat adwokackich zwykle pojawiają się jako opłata nieprzewidziana lub warunkowa, opłata ryczałtowa lub opłata godzinowa. Wstępna konsultacja prawna z prawnikiem zawsze będzie obejmować omówienie faktów prawnych dotyczących twojej sprawy, a także ewentualnych roszczeń prawnych.

Ważne jest, aby być uczciwym podczas przekazywania wszelkich informacji swojemu prawnikowi, ponieważ kłamstwo dotyczące faktów lub okoliczności związanych z twoją sprawą może mieć poważne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Innym powodem, aby być całkowicie uczciwym, jest to, że konsultacje prawne zawsze będą poufne, a to, co jest omawiane między tobą a adwokatem, adwokacka kancelaria nie może wykorzystać przeciwko tobie ani przekazywać osobom postronnym. Przed konsultacją należy odpowiednio się do niej przygotować, aby jak najlepiej ją wykorzystać.