Cena wody butelkowanej regularnie wzrasta. Wpływ ma na to m.in. wysoka inflacja. Tymczasem wydatki na wodę pitną można ograniczyć nawet o… kilkaset procent. Jaka jest najtańsza woda do picia?

Cena wody mineralnej w przypadku butelki 1,5-litrowej waha się najczęściej w przedziale od 2,20 zł do nawet 3,30 zł. To oznacza, że jeśli chcemy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać dziennie 1,5 litra wody musimy na to wydać ok. 1200 zł rocznie. W przypadku czteroosobowej rodziny jest to zaś blisko 4800 zł! To spora kwota, którą można przeznaczyć na wakacje. Jaka jest alternatywa dla drogiej wody mineralnej lub źródlanej?

Najtańsza woda to ta prosto z kranu. Woda butelkowana vs. kranówka

Nawet biorąc pod uwagę wodę mineralną cenę hurtową lub wodę niegazowaną w promocji zawsze będzie ona kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy droższa niż kranówka. Niektóre osoby sięgają po wodę baniak 5l jednak nawet w tym przypadku przepłacamy. Wystarczy wspomnieć, że 1 litr wody wodociągowej kosztuje… około 1 grosza!

Co więcej, okazuje się, że tania woda mineralna lub źródlana może mieć podobną jakość do tej z kranu. Jakość wody płynącej w wodociągach określa polskie prawo, a także regulacje unijne. Kranówka musi spełniać wymagania jakościowe regulowane m.in. przez rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. 

Uzdatniona woda, za sprawą zaawansowanych procesów technologicznych i wieloetapowej filtracji, nadaje się do picia prosto z kranu, a jej jakość na bieżąco monitorują technolodzy i laboranci z miejskich przedsiębiorstw wodociągowych.

Ponadto – dla przykładu – warszawska kranówka jest średnio twarda co oznacza, że zawiera w sobie cenne dla naszego zdrowia minerały. Nie ma w niej zanieczyszczeń mikrobiologicznych ani związków organicznych wpływających na jej barwę.

Mimo to wiele osób ma opór przed piciem wody prosto z kranu. W tym przypadku świetnie sprawdzają się filtry do wody.

Filtrowanie wody – szybkie, skuteczne, komfortowe!

Istnieje wiele sposobów domowej filtracji wody. Najbardziej popularne są dzbanki filtrujące. Od lat zyskują zwolenników i dziś już obecne są w wielu gospodarstwach domowych. Komfortowe w użytkowaniu są przede wszystkim filtry przepływowe, dzięki którym dostęp do wody filtrowanej mamy prosto z kranu. Szukasz filtra do wody? Wejdź na stronę https://dafi.pl/blog/ i dowiedz się więcej!