Anteny satelitarne są rodzajem anten parabolicznych, które kierują fale do konwertera, talerz anteny satelitarnej ma zasadniczo kierować sygnał w jedno miejsce.

Dlatego też ważna jest wielkość anteny satelitarnej, standardowo średnica talerza wynosi od 80 do 100 cm. Pomiędzy satelitą a anteną odbiorczą nie może być żadnych przeszkód. Miska musi znajdować się w obszarze wolnym od drzew, krzewów, budynków lub innych przeszkód, które mogły bo zasłaniać sygnał.

Antena satelitarna do odbioru sygnału radiowego i telewizyjnego

Jak ustawiamy antenę i konwerter satelitarny?

Kiedy chcemy odbierać sygnał powinniśmy ustawić bardzo precyzyjnie antenę odbiorczą w kierunku satelity, jednak kiedy chcemy odbierać sygnał z kilku satelitów możemy antenę obracać lub też zastosować kilka konwerterów. Oczywiście konwerter można przełączać za pomocą tunera, dzięki temu będziemy mieli dostęp do dużo większej liczby kanałów telewizyjnych. Wiele kanałów telewizyjnych emitowanych przez satelity jest darmowych, możemy także wykupić płatne kanały obecnie także w jakości HD.

Satelity emitujące sygnał zawsze znajdują się w tej samym punkcie okrążając ziemie, w tym przypadku możemy odbierać sygnał z jednego miejsca. Sygnał odbierany jest przez czaszę satelity następnie wędruje do konwertera, kablem koncentrycznym do odbiornika który podłączony jest do naszego telewizora. Oczywiście w ten sposób emitowany jest sygnał telewizji ale także radiowy, obecnie także przez satelity płynie sygnał internetowy który może być odbierany na całym świecie. Warto zwrócić uwagę jest telewizja satelitarna cieszy się dużym zainteresowaniem osób które nie posiadają dostępu do telewizji kablowej, mieszkają w miejscach trudnodostępnych.

Jednym z najważniejszych elementów systemu odbioru telewizji satelitarnej jest konwerter do anteny satelitarnej, który ma za zadanie dostarczanie sygnału do odbiornika. Oczywiście w tym przypadku jest to sygnał odbity od talerza, który zostaje wzmocniony. Stosuje się konwertery analogowe oraz cyfrowe które działają na nieco innych zakresach. Mogą być to konwertery podwójne, które pozwalają na przesył sygnału do dwóch odbiorników, jest to dobre rozwiązanie jeżeli chcemy oglądać telewizję satelitarną na dwóch telewizorach.